XII Piknik Historyczny

W dniu 13 września 2020 na terenie wałów miejskich (al.W.Łokietka) odbył się XII Piknik Historyczny. Tegoroczna edycja miała wyjątkowo wiele atrakcji ze względu na uroczyste obchody 770-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu.


Wydarzenie rozpoczął symboliczny wystrzał z armaty, którą przygotowało Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Lont odpalił sam burmistrz Brześcia Kujawskiego Pan Tomasz Chymkowski.

Tłem imprezy była średniowieczna osada, tym samym pojawiła się wioska składająca się z piętnastu namiotów, wraz dużym namiotem książęcym, wewnątrz którego znajduje się sala tronowa, średniowieczne meble, ręcznie tkany kilim, bogate sprzęty codziennego użytku, skóry, kotły, uzbrojenie, naczynia. Na obozie toczyło się życie średniowiecznej osady.

Odbyły się pokazy pojedynków i uzbrojenia oraz specjalny pokaz walk w kręgu. Prezentowane były pokazy dawnych rzemiosł średniowiecznych. Mogliśmy zobaczyć bogate stanowisko snycerskie z całą gamą wyrobów z drewna, warsztat tkania na bardzie oraz stanowisko wiedźmy – znachorki, wróżbitki w tajemniczającej w arkana średniowiecznej magii. Na terenie osady średniowieczny mincerz wybijał monetę, skórnik pomógł przymierzyć skórzany pancerz, a rogownik z wyrobami z kości i rogów zagrał z publicznością w średniowieczne warcaby.

Było stanowisko słowiańskiej kuchni, której punktem centralnym były cztery paleniska, na których wypiekano starosłowiańskie chlebki ( podpłomyki), żebra w kapuście, świńskie ogony w miodzie, ptactwo, kiełbasy i mięsiwo. Oczywiście przybyła publiczność mogła skosztować wszystkich przysmaków. Ponadto Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Jarzębina” z Wieńca dbały by każdy z chętnych, mógł skosztować kujawskich tradycyjnych potraw.
Kulminacyjnym punktem programu była inscenizacja nadania praw miejskich dla Brześcia Kujawskiego. Kopia aktu lokacyjnego, z historyczną pieczęcią, wykonanego na papierze czerpanym, została przekazana na ręce włodarza miasta.

Dodatkową atrakcją była historyczna mennica, w której była bita moneta okolicznościowa upamiętniająca nadanie praw miejskich. Pierwszego „wybicia” monety dokonał ponownie burmistrz Brześcia Kujawskiego Pan Tomasz Chymkowski.

Odbyły się również warsztaty garncarskie, gdzie dzieci mogły własnoręcznie pomalować zrobione naczynia, a przy stoisku wikliniarskimi samemu wykonać wiklinową ozdobę.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs strzelania z łuku, zorganizowany przez Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie.
Uzupełnieniem wydarzenia była wystawa zdjęć „Brześć Kujawski dawniej i dziś”, na której zaprezentowano zbiór fotografii przedstawiających stare i współczesne oblicze Brześcia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne celebrowanie obchodów 770-lecia nadania praw miejskich dla Brześcia Kujawskiego. Jednocześnie chcemy szczególnie podziękować Panom z ekipy techniczno-porządkowej za nieocenioną pomoc przy organizacji pikniku historycznego.
Sponsorem XII Pikniku Historycznego był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Więcej informacji o spółce GAZ-SYSTEM, znajduje się na stronie www.gaz-system.pl.