Spod strzechy

Środa 17:00 - 19:00

Zespół folklorystyczny „Spod Strzechy”- to czternastoosobowy zespół prezentujący muzykę kujawską, działający przy Brzeskim Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim.
Zespół propaguje autentyczny folklor Kujaw w pieśniach, tańcach i obrzędach.
Grupę tworzą seniorzy, których połączyła pasja śpiewania i miłość do ziemi kujawskiej.
Twórcą zespołu był wspaniały muzyk i folklorysta pan Tadeusz Zieliński.
Obecnie kierownikiem muzycznym jest Pan Tomasz Majchrzak , a opiekę nad zespołem prowadzi obecnie pani Anna Szczepaniak

Sukcesy zespołu to :
III miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nakle w 2011 r , w tym samym roku zespół zdobył III miejsce na XXX Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku.

W 2013 roku zespół zdobył II miejsce oraz wyróżnienie dla kapeli ludowej w Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Aleksandrowie Kujawskim oraz III miejsce na Festiwalu muzyki Kujawskiej „Bliżej korzeni” w Raciążku

Rok 2014 również obfitował w sukcesy. Zespól otrzymał nagrodę specjalną podczas 43 Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku
III miejsce podczas Festiwalu Muzyki Kujawskiej „Bliżej Korzeni” w Zbrachlinie oraz
nagrodę Grand Prix w Przeglądzie Seniorów w Aleksandrowie.

W roku 2015 zespól ponownie wywalczył Grand Prix w Aleksandrowie oraz zajął 1 miejsce wśród zespołów folklorystycznych na Przeglądzie w Chełmnie.

W roku 2016 zespól zajął 2 miejsce na 45 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku .
W 2017 r solistka zespołu Agata Kubajka zajęła 3 miejsce w 46 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziem Dobrzyńskiej w Ciechocinku w kategorii soliści.

Zespół nie tylko wspaniale śpiewa , ale też wspaniale gotuje o czym świadczy zajęcie 1 miejsca w roku 2015 na I Festiwalu Kuchni Kujawskiej w Lubrańcu za czarninę kujawska, w roku 2016 na tymże Festiwalu zespól zajął 2 miejsce. Panie brały także udział w konkursie na żur kujawski w Brześciu Kujawskim oraz w roku 2017 – 2 lipca w Kutnie w konkursie na tradycyjną nalewkę- zdobywając pierwsze miejsce. Ponadto panie z zespołu wielokrotnie przygotowywały potrawy na Powiatowe Wystawy stołów wigilijnych i wielkanocnych oraz przygotowują tradycyjny kujawski poczęstunek na gminne imprezy ( dożynki, pikniki itp.)