OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W BRZEŚCIU KUJAWSKIM

Uroczyste obchody święta Odzyskania Niepodległości rozpoczną się w Brześciu Kujawskim o godzinie 9.00 mszą świętą w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji ze szkół, instytucji, która odprawiona zostanie w kościele parafialnym.

Po zakończonej mszy delegacje, w towarzyszeniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej, przejdą pod pomnik Władysław Łokietka gdzie nastąpi złożenie kwiatów.

Ważnym akcentem tegorocznych obchodów będzie Ceremonia zamknięcia Brzeskiej Kapsuły Czasu.

Brzeska Kapsuła Czasu to projekt, którego celem jest dostarczenie przyszłym pokoleniom Brześcian informacji dotyczących życia naszej społeczności w 2018 roku.

Uczeń lub osoba dorosła pisze list do swojego rówieśnika z przyszłości. Wybrane prace zostaną umieszczone w Brzeskiej Kapsule wraz z preambułą o następującej treści:

My mieszkańcy Brześcia Kujawskiego, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dla uczczenia tej podniosłej chwili, umieszczamy w kapsule czasu osobiste refleksje na temat życia i pracy w ojczyźnie i naszym mieście. Zawieramy w nich swoje marzenia i postulaty związane z kierunkami rozwoju Polski, Brześcia Kujawskiego, zadajemy pytania, co można byłoby zrobić aby życie Polaków uczynić lepszym, piękniejszym i bardziej szlachetnym. Liczymy, że za 50 lat, kiedy kapsuła zostanie otwarta, kolejne pokolenie Brześcian zapozna się z naszymi listami, odkryje nasze marzenia, porówna znany sobie Brześć Kujawski z tym z roku 2018.

Na zakończenie tej części obchodów mieszkańcy zostaną poczęstowani rogalami Brzesko- Marcińskimi, które skosztują przy dźwiękach wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry dętej „Brestivia”

Kolejnym punktem obchodów będzie II Bieg Niepodległości- Bieg Małego Piłsudczyka

Bieg odbędzie się na stadionie Miejskim o godzinie 11.00

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie KONCERT Z OKAZJI 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI w wykonaniu Zespołu Bydgoskich Solistów ARTE CON BRIO.

W programie koncertu z okazji „100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”, znajdzie się zarówno piękna „wiązanka polskich pieśni patriotycznych” jak i współczesne aranżacje znanych i lubianych rodzimych szlagierów z lat 20., 30. oraz 2 połowy XX w. Nie zabraknie też świetnej polskiej muzyki filmowej i hitów zagranicznej muzyki popularnej.

W koncercie usłyszymy miedzy innymi pieśni oraz arie i duety z oper m.in. S. Moniuszki, F. Nowowiejskiego, J. Elsnera

Koncert odbędzie się o godzinie 15.00 w kościele parafialnym. Wstęp wolny.