Majówka z Folklorem – II Festiwal Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego

3 maja 2017 r na skwerze miejskim delegacje szkół, przedszkoli i instytucji z terenu gminy złożyły kwiaty pod pomnikiem W. Łokietka, przy akompaniamencie M.O.D. „Brestivia”.

Następnie o godzinie 14.00, na skwerze miejskim, odbył się II Festiwal Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego. W tym roku na Festiwal zgłosiło się 12 zespołów, które rywalizowały ze sobą w 3 kategoriach wiekowych: zespoły dziecięce do 14 roku życia, zespoły młodzieżowe do 19 roku życia i zespoły osób dorosłych.

Zobaczyliśmy następujące zespoły : Zespół Pieśni i Tańca Kujawy z Włocławka ( grupa dziecięca i młodzieżowa) Zespół Pieśni i Tańca Swojacy z Baruchowa ( grup dziecięca, młodzieżowa i seniorzy) Dziecięcy zespół Folklorystyczny z MGOK Izbica Kujawska, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kujawska z Chocenia, Zespół śpiewaczy Złotniczanki ze Złotnik Kujawskich, zespół Smiłowiónki ze Śmiłowic, zespół Pakościanie z Pakości, zespół Bronisławianki z Bronisławia i Kapela spod Kowala. Festiwal rozpoczęli gospodarze – panie z zespołu „Spod Strzechy” , a w przerwie obrad jury po prezentacji grup dziecięcych i młodzieżowych zaprezentowały się wszystkie 3 grupy zespołu „Dzieci Kujaw”. Festiwal zakończył się zabawą taneczną z zespołem Standard. Jury w składzie Jadwiga Kurant, Jolanta Gutowska oraz Tomasz Majchrzak wytypowali zwycięzców festiwalu. W kategorii dziecięcej i młodzieżowej I miejsce otrzymał ZPiT „Kujawy” z Włocławka- grupa młodzieżowa, II miejsce ZPiT „Swojacy” z Baruchowa- grupa dziecięca, III miejsce ( ex equo) ZPiT „Kujawy” z Włocławka- grupa dziecięca i ZPiT „Swojacy” z Baruchowa – grupa młodzieżowa. W kategorii zespołów dorosłych I miejsce zajął Zespół Pieśni Ludowej „Pakościanie” z Pakości, II miejsce „Kapela spod Kowala” z Kowala, i dwie nagrody indywidualne dla Jadwigi Maciejewskiej ze „Swojaków” oraz dla Włodzimierza Tomaszewskiego z „kapeli spod Kowala”.

Ponad to wyróżnienie specjalne otrzymała kapela ZPiT „Kujawy” . Nie zabrakło gastronomii, stoisk handlowych i atrakcji dla dzieci. Organizatorem imprezy było Towarzystwo Kulturalne w Brześciu Kujawskim oraz Brzeskie Centrum Kultury. Impreza była współfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego we Włocławku oraz Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim. Sponsorami imprezy były: Zakład Produkcji Cukierniczej „Brześć” Danuta i Wiesław Sipa oraz KFMR „Krukowiak” Brześć Kujawski.
Więcej zdjęć na profilu BCK na facebooku