Brestivia

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA  DĘTA „BRESTIVIA” powstała w 2008 roku i działa przy Brzeskim Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim.

Zalążkiem orkiestry jest ognisko muzyczne „Dęciak”, w którym dzieci i młodzież pobierają naukę gry, na instrumentach dętych , zakupionych z inicjatywy burmistrza Brześcia Kujawskiego, Wojciecha Zawidzkiego.
Uczniowie ogniska po kilku latach nauki  wstępują w progi młodzieżowej orkiestry dętej, która przyjęła nazwę „Brestivia” 
Słowo” brestivia” pochodzi ze zlepku dwóch słów; „brzost” –  gatunek drzewa należącego do rodziny wiązowatych, od którego pochodzi  nazwa naszego miasta Brześć i łacińskiego słowa ” via” w rozumieniu droga- jako droga rozwoju muzycznego członków orkiestry.

Obecnie orkiestrę tworzy 25 osób grających .
Orkiestrze towarzyszy 10- cioosobowa grupa taneczna mażoretek, która
Orkiestra bierze udział w licznych imprezach okolicznościowych w Brześciu Kujawskim i poza nim.  Kapelmistrzem  jest pan Michał Bagiński, który jednocześnie prowadzi sekcję rytmiczną , sekcję puzonów i sakshornów tenorowych.
Ponadto w orkiestrze pracują :
Pan Zbigniew Drążek – sekcja trąbek, kornetów i sakshornów altowych 
Pan Maciej Bagiński – sekcja klarnetów, saksofonów, fletów

W roku 2011 Orkiestra wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Strzelnie, gdzie otrzymała   wyróżnienie.

W roku 2013 orkiestra obchodziła swój pierwszy jubileusz – 5 lat w tym samym roku orkiestra zajęła 2 miejsce na Festiwalu Orkiestr Dętych w Śliwicach-, a grupa taneczna zajęła w tymże festiwalu miejsce pierwsze
Orkiestra bierze udział w licznych przeglądach w Chodczu, Osięcinach, Strzelnie.

W roku 2016 orkiestra zajęła 1 miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Zelgnie. W roku 2016 orkiestra dała swój koncert podczas uroczystej gali na XVIII Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO SHOW w Bednarach.
W 2017 r orkiestra wzięła udział w X Osięcińskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Osięcinach oraz u w XVIII wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Śliwicach.
Ogromnym wyróżnieniem dla orkiestry była oprawa muzyczna Finału Ogólnopolskiego konkursu Agro Liga 2017 w ogrodach pałacu prezydenckiego w Warszawie, spotkanie osobiste z prezydentem Andrzejem Dudą.

Natomiast największym dotychczasowym sukcesem orkiestry jest zajęcie I miejsca w 46 Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w 2018 roku.

Kapelmistrz – Michał Bagiński – 609 167 304